VAKIFLAR VE DEVLET

image

Bu gece tesadüfen Beyaz TV’de Kadir Mısırlıoğlu adlı meczup konuşuyordu,“İslam vakıf medeniyetiydi, Osmanlı vakıf medeniyetini Kemalistler yağmaladı” diye,salyalar saçarak konuşuyordu.
Turgut Özal dan beri Milli Görüşçüler ve kapitalistler,Osmanlıcılık sevdasına düştüler.
O dönemler Özal’ın milliyetçi olduğunu sanarak memnun oluyorduk.Sonra anlaşıldı ki dertleri devleti ve kamu mallarının yağmasıymış…
O dönem “Osmanlı bir vakıf medeniyetiydi” diyerek vakıfcılık özendirilmeye çalışıldı.Uzun bir süre de bunların niyetlerini anlayamadık.Sonradan anladık ki:
Osmanlı tarihinde vakıfların saraya cariye girip valide sultan olanların,devşirme yetimler olarak devlete hizmete başlayıp sonradan paşa,sadrazam olanların gizlice aldıkları rüşvetlere el konulmasın diye vakıflar kurduklarını öğrendik.
Kanuni Süleyman’ı parmağında oynatan Hürrem’in muhteşem servetinin kaynağı neydi? Saraya köle gelmişti,babasının fabrikaları da yoktu?
Devletten aşırdığı paralarla servet yapıp vakıf adı altında devletin elkoymasından kurtarmıştı.
Hürrem’in kızı Mihrimah Sultan da aynı yolu takip etti.
Kösem Sultan ise devleti aldığı rüşvetlere öyle soyduki, Padişah askere maaş ödeyemediği için topraklar kaybedilir,Yeniçeriler Topkapı sarayını basarken, Kösem hergün kendine bağlı 20 bin kişiye yemek yediriyor.Dünyanın her yerinden bezirgânlar ve kuyumcular en nadide koleksiyonlarını Kösem Sultanın sarayına satıyorlardı.
Osmanlı tarihçisi Peçenevi,Sadrazam Hüsrev paşa öldüğünde devletten çaldığı 40 öküz arabası altın ve mücevher,kendi adına tapuladığı her biri on binlerce dönüm çiftlikler ortaya çıktığını anlatmaktadır.Hüsrev paşa da diğerleri gibi rüşvet paraları ile kurduğu vakıf adına bir iki cami yaptırıp geri kalan serveti sarayının bodrumuna saklamıştı.Vakıf kurarak parayı aklıyorlardı.  
Fuzuli’nin o dönemi anlatan;”Selam verdim rüşvet değildir diye almadılar” sözü ne çabuk unutuldu?
Özal dönemiyle başlayan Osmanlıcılık sevdasının,ilk örnekleri ANAP lı belediye başkanı Bedreddin Dalan’ın kurduğu İSTEK Vakfı kentin en güzel arsalarını yağmalayarak çok pahalı kolejler ve paralı üniversiteler kurarak bir holding’e dönüşmedi mi?
Dalan’ı taklit eden binlerce vakıf kurarak eski milletvekilleri ve belediye başkanları devletten çaldıkları paraları akladılar.
Bilal Erdoğan’ın,Melih Gökçek’in kurduğu vakıfların işlevi de bu değil mi?Göstermelik iftar yemekleri,göstermelik burslar vererek onurlu Türk milletinin vergilerini çalarak,halkımızı dilenci durumuna düşürdüler.
Vakıf işi o kadar ayağa düştü ki,küçücük Maltepe ilçesinde bile yüzlerce vakıf ve yardım Dernekleri kurulmuş.Ramazan da tanıdıklarımız vasıtası ile bize ulaşıp “fitre parası” isteyenlerden bıktık.
Esnaf ve sanayici zaten devletin ağır vergi politikası altında eziliyor.Kimse vergisini yatıramıyor.
Bir de sahte din adamları TV lerde sabah akşam fitre ve zekat  verilmesi zaruretini anlatıyor.
Kısacası halka devlete vergi verme,vakıflara ver propagandası yoğun bir şekilde yapılmaktadır.(Hâlbuki devletine %20-40 gibi yüksek vergi ödeyen Müslüman’ın”fitre,zekat” mükellefiyeti yoktur.Devletin varsa vergi mükellefi olursun.Devletin yoksa yaşadığın ülkedeki müslüman kardeşine malından zekat verirsin)
Osmanlıyı çökerten vakıf kalpazanlığı Türkiye Cumhuriyetini de mali olarak çökertmek üzeredir.
İslam vakıf medeniyetiydi.Çünkü Arapların devlet disiplini,devlet geleneği yoktu.Fakirlere bakacak devlet,sosyal devlet kuramadıkları için vakıflar eliyle,dönemin kapitalistleri paralarının bir kısmını dağıtarak sosyal patlama olmasını önlüyorlardı.(Arapların halen doğru dürüst bir devlet geleneği kuramamaları, küçük İsrail devleti karşısında acze düşmelerinin sebebi budur.Mısır ve Suudi Arabistan da maliye,vergi sistemi bir türlü kurulamadığı için onca zenginliğe rağmen güçlü devlet hiç bir zaman oluşturamadılar.)

GÜÇLÜ DEVLET OLAN YERDE YARDIM VAKIFI OLMAZ.

ÇÜNKÜ GÜÇLÜ DEVLETTE RÜŞVET OLMAZ.

GÜÇLÜ DEVLET HALKINA,HİÇ KİMSENİN DİLENCİ MUAMELESİ YAPMASINA MÜSADE ETMEZ.
Bağdat halifeliği ve Bağdatlı zenginlerin küçük bir mutlu azınlık olarak yaşadıkları devirde ,halkın yüzde 95 dilenciydi,bu mudur “asr-ı saadet”???
HIRSIZLIK VE KAMU MALLARINI YAĞMASI İÇİN OSMANLIDAN BERİ KURULAN VAKIFLARA ATATÜRK EL KOYMASAYDI,KURTULUŞ SAVAŞINDAN ÇIKMIŞ,NÜFUSUNUN YARISI VEREM HASTASI BİR TOPLUM ONCA OSMANLI BORÇLARINI ÖDEYİP,ÜLKEYİ DEMİR AĞLARLA ÖREBİLİRMİYDİ?
YÜZLERCE FABRİKA YAPIP,KENDİ UÇAĞINI YAPAN GENÇ TÜRKİYE CUMHURİYETİNDE ATATÜRK,YADA AKRABALARI NEDEN VAKIF KURMA İHTİYACI HİSSETMEDİLER?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s