HAKKARİ SORUNU

image

İçişleri bakanı Efkan Ala’nın “hesaplı bir Kürtçü” olduğuna dair daha evvelden yazı yazmıştım.
Diyarbakır valiliği döneminde orada “açılım projesinin itinayla zemini hazırladığını” biliyorduk.
A.K.P. hükümeti nin Kürt ırkçılığını taviz vererek ayakta kalamayacağını anlaması üzerine benimsenen mücadeleyi; Ala kösteklemeye çalışmaktaydı.
Ala ve A.K.P.’li “Kripto Kürtçüler“,Hakkari’nin adının değiştirilmesi hususunda bir direniş cephesi kurmaya çalışıyorlardı.
Hakkari adının “Çölmerik” olarak değiştirilmesini asimilasyon olduğunu iddia edecek kadar işi ileri götürdüler.
1-)1936 yılına kadar burası Çölmerik adlı bir kasabaydı.Burada yaşayan aşiretlerin yarısı Türkmenistan daki Çölmerik adlı bölgeden gelmeydi.Diger yarısı ise Azarbaycan’ın Laçin bölgesindeki Hakkari çayının kenarında yaşayan Karluk Türklerinden olan Hakkari aşiretinden oluşmaktaydı.
2-)Çölmerik kasabası İran ile sınır çatışmalarının yaşandığı 1936 yılı döneminde;Nasturi ve Gregoryan Türklerden oluşan Çölmerik aşiretlerinin İran Ermenileri ile gizli ilişkilerinden dolayı adı Hakkari olarak değiştirilerek, il statüsüne yükseltilip, müslüman Hakkari aşiretleri desteklenmiştir.
3-)16.yüz yılda Safevi Türkleri ile Osmanlı savaşları ile sık sık taraf değiştiren Oğuz oymak ve aşiretleri İran dan dönüşte,dillerinde bolca Farsça kelimeler Anadoluya getirerek;Kürtçe adlı karma bir yerel dil oluşturdular.

Hakkari aşireti de Karabağ civarından gelen Karakoyunlu Türkmenleri oldukları için zamanla Kürtçülüğe kaydılar.
4-)Devlet Türkçe konuşan Nasturi ve Gregoryan Çölmerik aşiretlerinin sadakatsizliklerinden bıktığı için bölgeyi Kürtçe konuşan Oğuz Türkü Hakkari aşiretine teslim etti.Ancak onlarda 70’li yıllardan itibaren “Kürt ırkçısı” olup  devlet düşmanlığını benimsediler.(Hakkari orada bulunan dört bin yıllık Altayik usluptaki “Taşbaba’lar”(Balbal),Trişin yaylasındaki Orhun alfabesi yazıtlarıyla,Karabağ dan göçen Hakkari aşiretinin Karakoyunlu Türkmenlerine has; “koç heykelli” mezar taşları ile kadim Türk yurdu olduğunun onlarca delillerine sahiptir.)

image

A.K.P. YÖNETİCİLERİ TARİH,SOSYOLOJİ BİLMEDİKLERİ İÇİN HAKKARİ NİN GİT GİDE KÜRT IRKÇILIĞINI BENİMSEMESİNE SEBEP OLDULAR..
ANCAK KENTİN YENİDEN KASABAYA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ ÇOK GEÇ KALINMIŞ VE ALEYHE DÖNÜŞECEK BİR KARARDIR…
HAKKÂRİNİN %70 HALKININ DEVLET DÜŞMANI HALİNE GELMESİ P.K.K.’NİN HALK DESTEĞİ KAZANMASININ SEBEBİ A.K.P.’NİN POLITIKALARIDIR.
HAKKARİ NİN HAİNLERİNE BU DEVLETİN BİR KURUŞUNUN BİLE HARCANMASI ZİYAN OLUR…
DEVLET HAKKARİ KENT MERKEZİNDEKİ BÜTÜN DEVLET DAİRELERİNİ VE DEVLET YATIRIMLARINI KENT MERKEZİNİN ON KİLOMETRE YAKININDA KURACAĞI BİR UYDU KENTE YAPARAK,HAKKARİ NİN MİLLİYETÇİ AZINLIĞINI DA TAŞIYARAK,HAKKARİYİ ÇÜRÜMEYE TERK ETMELİDİR
ASKER,POLİS VE DEVLET MEMURLARINDAN GEÇİNEN,KAÇAKÇILIKTAN BAŞKA İŞ YAPMAYAN VATAN HAİNLERİNİ ,O FESAT YUVASINDA BIRAKIP,DEVLET HAKKARİ NİN YANIBAŞINDA “DEVLET MAHALLESİ” KURMALIDIR.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s